Services & Pricing

Simple, by-the-pound pricing

Wash, dry, and fold with pickup and delivery. Folding is always included, and standard orders are back in 48 to 72 hours.

Wash, Dry & Fold

ServicePrice
Wash, Dry & Fold$1.85/lb
Minimum Order15 lbs$27.75
Standard Turnaround48 to 72 hoursIncluded
FoldingIncluded

Priced by final processed weight.

Example orders
Order weightEstimated price
15 lbs (minimum)$27.75
20 lbs$37.00
30 lbs$55.50
40 lbs$74.00
50 lbs$92.50

Rush Service

ServiceAdditional Charge
Same-Day RushIn by 9 AM, ready by 6 PM same day+25% (min. $15)
Next-Day RushIn by 2 PM, ready by 6 PM next day+$10
Standard48 to 72 hoursNo fee

Rush service is subject to availability. Rush orders have no minimum weight, and the rush fee is the same for every item, including bedding. Same-day rush orders are delivered by 6 PM.

Holiday Surcharge

A 20% surcharge on the order total applies when pickup or delivery is scheduled on:

HolidayDate
New Year's DayJanuary 1
Memorial DayLast Monday in May
Independence DayJuly 4
Labor DayFirst Monday in September
Christmas EveDecember 24
New Year's EveDecember 31

Pickup & Delivery

ServicePrice
Pickup & DeliveryPer round trip$5
Plan SubscribersFREE
Drop-Off & Pickup at Our Shabbona LocationFREE

Serving homes within about 20 miles of Shabbona, IL, Monday to Saturday.

SchedulingFee
Changes or CancellationsBy 6 AM on your pickup dayFree
Cancellation After the Driver Is on the Way$25
Missed PickupNothing ready when the driver arrives$20

Your card on file is charged once your order is complete. Tips are always welcome.

Add-Ons

Per orderPrice
Scent Booster$3.00
Fabric Softener$2.50
Hypoallergenic / Fragrance-Free Detergent$2.00
Stain Pre-TreatmentPer stained garment$5.00 each
Inside-Out WashingColor protection$2.00
Mesh Laundry BagYours to keep$4.00 each
Per loadPrice
Extra Rinse Cycle$1.50
Sanitize CycleHigh heat$3.00
Delicate / Hand-Wash Cycle$4.00

Bedding & Specialty Items

ItemStarting at
Comforter (Twin)$18
Comforter (Full / Queen)$24
Comforter (King)$30
Duvet Cover$14
Blanket / Throw$12
Weighted Blanket$22
Mattress Pad / Topper$20
Sleeping Bag$18
Pillow (Standard)$8
Pillow (King / Body)$12
Curtains / DrapesPer panel$10
Tablecloth (Standard)$8
Tablecloth (Large / Formal)$14

Final pricing depends on size, fabric, and condition. Items we can't clean safely may be declined.

Hanging Services

ServicePrice
Basic HangingReturned on standard hangers$0.75/garment
Closet-Ready FinishSteamed, on quality hangers, grouped by type$10/order

Hangers are included with all hanging services. Your own hangers are welcome at no charge.

Monthly plans

Subscription Plans

PlanMonthly Price
Starter Plan60 lbs a month, up to 2 pickups · about $1.55/lb$93
Family Plan100 lbs a month, up to 3 pickups · about $1.40/lb$140
Premium Plan175 lbs a month, up to 4 pickups (weekly) · about $1.25/lb$218.75

Pounds over your plan are billed at $1.85/lb at the end of the billing cycle.

  • Free pickup and delivery
  • Priority scheduling
  • 10 lb minimum per pickup (instead of 15)
  • Automatic monthly billing; cancel anytime with 7 days' notice before renewal
  • Unused pounds don't roll over
  • Extra pickups beyond your plan are billed at standard pricing

For students

Student Plans

PlanMonthly Price
Student Essentials40 lbs a month, up to 2 pickups · $1.50/lb$60
Student Plus60 lbs a month, up to 3 pickups · $1.50/lb$90

Pounds over your plan are billed at $1.85/lb.

  • For students at an accredited college, university, or trade school
  • Show a valid student ID, or an enrollment letter or current class schedule, when you sign up
  • Re-verify each fall semester
  • One plan per student; can't be combined with other promotions

To sign up for a plan, call 630-557-9596 or email [email protected].

New customers

Fresh Start Package

$50 one time

  • Up to 25 lbs wash, dry & fold
  • Free pickup & next-day delivery
  • One add-on of your choice, free

Pounds over 25 are $1.85/lb. One per household, within our delivery area. Can't be combined with plans or other promotions.

Ready to drop it?

Prices are subject to change. See our Terms & Conditions.

Book a Pickup